Committees

 

 

KV BEML NAGAR KGF 563115

DEPARTMENT INCHARGES FOR 2016-2017

SL

NO

DEPARTMENTS

IN-CHARGES

1

ADMISSION

MS. SUNITA ASRE- PGT(HINDI) I/C

 

Members    à

MR. E.N.KANNAN –PGT(PHY)

 

 

MR. OMPRAKASH CHAND -TGT(WET)

 

 

MRS. USHADEVI K SHINDE- (HM)

 

 

MRS. JYOTHI -(PRT)

 

 

MRS. NAZREEN

 

 

 

2

SEC. TIMETABLE

MR. E.N.KANNAN –PGT(PHY) I/C

 

Members    à

MR. UTHAYA KUMAR -PGT(BIO)

 

 

MR. S. PRAVEEN -(LIB)

 

 

MRS. SITTRARASI -TGT(SS)

 

PRIMARY TIMETABLE

MRS. USHA SINDE -(HM) I/C

 

 

MRS.T. VIJAYA -(PRT)

 

 

 

3

EXAMINATION DEPT

MRS. G. BEULA -PGT(MATHS) I/C

 

Members    à

MR. SURESH KUMAR -PGT(CHEM)

 

 

MRS. USHA KUMARI -TGT(SS)

 

 

MR. S. PRAVEEN -(LIB)

 

 

MR. DINESH KUMAR MEENA -TGT(ART)

 

 

MR. VIPIN SHARMA –TGT(SANSKRIT)

 

CBSE

MR. SURESH KUMAR -PGT(CHEM) I/C

 

Members    à

MRS. G. BEULA -PGT(MATHS)

 

 

MRS USHA KUMARI -TGT(SS)

 

 

MRS. SITRARASI -TGT(SS)

 

 

MR. S.PRAVEEN -(LIB)

 

 

MR. VIPIN SHARMA –TGT(SANSKRIT)

 

PRY. EXAMINATION

MRS. USHADEVI K SINDE -(HM) I/C

 

 

MRS. HEMAVATHI G. -(PRT)

 

 

 

4

CCA

MRS. ANANDAVALLI- PGT(ENG) I/C

 

SHIVAJI HOUSE-

MRS. SITTRARASI -TGT(SS) I/C

 

TAGORE HOUSE-

MRS. USHA KUMARI- TGT(SS) I/C

 

ASHOKA HOUSE-

MS. SUNITA ASRE -PGT(HIN) I/C

 

RAMAN HOUSE-

MS.SUSHEELA ROJ TGT (HIN) I/C

 

CCA PRIMARY-

MRS. SULOCHANA -(PRT) I/C

 

 

MRS. NAZREEN

 

 

 

5

FURNITURE

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET) I/C

 

 

MR. DINESH KUMAR MEENA –TGT(ART)

 

 

 

6

COMPUTER LABS

MRS. SRIKEERTHY –PGT(CS) I/C

 

 

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET)

7

AUDIO VISUAL

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET) I/C

 

 

MRS. JYOTHI

 

 

MRS. GRACE

 

 

Computer instructor(PRY)

 

 

 

8

LIBRARY

MR. S.PRAVEEN (LIB) I/C

 

Members    à

MRS. USHA SINDE (HM)

 

 

MRS. ANANDAVALLI –PGT(ENG)

 

 

MR. E.N.KANNAN –PGT(PHY)

 

PRIMARY

MRS. USHA SINDE (HM) I/C

 

 

MRS. JYOTHI –(PRT)

 

 

MRS. MALARVIZHI (PRT)

 

 

MRS. HEMAVATHI (PRT)

 

 

MR. SUBBAIYAN (PRT)

 

 

 

9

MATHS LAB

MRS. G. BEULA -PGT(MATHS) I/C

10

SCIENCE CLUB

ALL SCIENCE TEACHERS

11

JUNIOR SCIENCE LAB

MR. UTHAYA KUMAR -PGT(BIO)

12

PHYSICAL EDUCATION

MR. MANOJ KUMAR –TGT(PET)

13

PHYSICS LAB

MR. E.N.KANNAN –PGT(PHY)

14

CHEMISTRY LAB

MR. SURESH KUMAR –PGT(CHEM)

15

BIOLIGY LAB

MR. UTHAYA KUMAR –PGT(BIO)

 

 

 

16

NATURE CLUB

MRS. JYOTHI (PRT) I/C

 

 

MRS. MALARVIZHI

 

 

 

17

PURCHASE COMMITTEE

MRS. G.BEULA =PGT(MATHS) I/C

 

 

MR. OM PRAKASH CHAND –TGT(WET)

 

 

MRS. USHA SHINDE (HM)

 

 

 

18

BIO METRIC & PA SYSTEM(SEC)

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET) I/C

 

 

MR. S.PRAVEEN (LIB)

 

 

 

19

GRIEVANCE CELL

MRS. G.BEULA –PGT(MATHS) I/C

 

 

MRS. USHA SHINDE (HM)

 

 

 

20

MEDICAL ROOM

MS. SUNITA ASRE –PGT(HINDI) I/C

 

 

MS.SUSHEELA ROJ TGT (HIN)

 

 

MRS. SULOCHANA (PRT)

 

 

 

21

LITERARY CLUB

MS. SUNITA ASRE –PGT(HINDI) I/C

 

 

ALL LANGUAGE TEACHERS(HINDI, ENGLISH & SANSKRIT)

 

 

 

22

SCOUTS & GUIDES(CUBS & BULBULS)

MR. L.SUBBIAYAN (PRT) I/C

 

 

MR. DINESH KUMAR MEENA –TGT(ART)

23

ENROLLMENT POSITION

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET) I/C

 

 

MRS. MALARVIZI (PRT)

 

 

 

24

GUIDANCE & COUNSELLING

MS. SUNITA ASRE –PGT(HINDI) I/C

 

 

MR. DINESH KUMAR MEENA –TGT(ART)

 

 

 

25

WEBSITE UPDATION

MRS. SRIKEERTHY –PGT(CS) I/C

 

 

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET)

 

 

PRT(CS)

 

 

 

26

TEACHING AIDS & DISTRIBUTION PURCHASE OF LIB. BOOKS FOR

MRS. HEMAVATHI –(PRT) I/C

 

PRIMARY

MRS. JYOTHI (PRT)

 

 

MRS. MALARVIZHI (PRT)

 

 

 

27

PRY-TLM COMMITTEE

MRS. JYOTHI H.G. (PRT) I/C

 

 

MS. DIPTI –(PRT)

 

 

 

28

PRY-EXCURSION/ FIELD TRIPS

MRS. SULOCHANA (PRT) I/C

 

 

MRS. JYOTHI H.G. (PRT)

 

 

MRS. MALARVIZHI (PRT)

 

 

 

29

PRY-SPORTS MATERIAL DISTRIBUTION

MRS. GRACE N. (PRT) I/C

 

 

MRS. T.VIJAYA (PRT)

 

 

 

30

SEC SPORTS & SEC EXCURSION COMMITTEE

MR. MANOJ KUMAR –TGT(PET)

31

ACHIEVEMENT RECORD

MRS.ANANDAVALLI-PGT (ENG)

 

 

 

32

MORNING ASSEMBLY

CCA I/C & CLASS TEACHER

 

 

MR. MANOJ KUMAR –TGT(PET)

 

 

DANCE TEACHER

 

 

 

33

DISCIPLINE

MANOJ KUMAR –TGT(PET) I/C

 

 

MR.PRAVEEN (LIBRARIAN) &NCC

 

 

MR. DINESH KUMAR MEENA –TGT(ART)

 

 

 

34

SANITATION & GARDENING

MR. E.N.KANNAN –PGT(PHY) I/C

 

 

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET)

 

 

MRS. USHA SHINDE (HM)

MR.MANOJ KUMAR –TGT(PET)

 

 

 

35

AEP

MS. SUNITA ASRE –PGT(HINDI) I/C

 

 

MR. DINESH KUMAR MEENA –TGT(ART)

 

 

 

36

INTEGRITY CLUB

MRS. SITRARASI. I/C TGT.S.SC

 

 

MRS. USHA KUMARI. TGT S.SC

 

 

TGT(ENG)

 

 

MR. S.PRAVEEN –(LIB)

 

 

 

37

NCC

MR. S.PRAVEEN –(LIB) I/C

38

ADVENTURE CLUB

MR. MANOJ KUMAR –TGT(PET)

 

 

MS.SUSHEELA ROJ TGT (HIN)

 

 

Coach

 

 

coach

 

 

 

39

CS 54&INCOME TAX CALCULATION

MRS. G.BEULA –PGT(MATHS) I/C

 

 

MR. OMPRAKASH CHAND –TGT(WET)

 

 

 

40

CULTURAL CLUB

MRS. ANANDAVALLI.  I/C

 

 

MR. VIPIN SHARMA –TGT(SANSKRIT)

 

 

DANCE TEACHER

 

 

 

41

ECO CLUB

MRS. USHA KUMARI.-TGT(SS) I/C

 

 

MRS. SRIKEERTHY –PGT(CS)

 

 

TGT(SS)

 

 

MS.SUSHEELA ROJ -TGT(HINDI)

 

 

 

42

ART CLUB

MR. DINESH KUMAR MEENA –TGT(ART) I/C

 

 

TGT(MATHS)

 

 

TGT(SCI)

 

 

 

43

HEALTH CLUB

MR. UTHAYA KUMAR –PGT(BIO)

 

 

MRS.SUSHILA ROJ TGT(HINDI)

 

 

TGT(CS)

 

 

TGT(MATHS)

 

 

 

44

UBI

MRS. SRIKEERTHY –PGT(CS) I/C

 

 

TGT(CS)

 

 

PRT(CS)

 

 

                                                                                                                                                      PRINCIPAL